+421 47 5631 765
PO - PIA: 07:30 - 16:00

0Item(s)

V košíku nie sú žiadne položky.

Product was successfully added to your shopping cart.
Swipe to the left

mája 2021

MÁJ = PODPORA SRDCA A OČISTA CIEV

9. mája 2021 79244 Pozretia

Dobrý deň.

Srdce je jediný orgán v tele, ktorý je schopný denne spraviť okolo tisíc pohybov a pritom to nepociťujeme. Pracuje ako čerpadlo bez prestávky celý náš život. Srdce z môjho pohľadu je ako pevný základ a ako sa hovorí bez základov sa skôr, či neskôr všetko zrúti. Spájame ho s cievami, lebo úzko spolupracujú. Bez ciev sa pomocou jeho pumpovania okysličená krv plná živín nedostane do každej jednej bunky. Preto sa srdcovo-cievna sústava zaraďuje medzi najdôležitejšie sústavy v našom tele. Ak máme chorý alebo oslabený nejaký orgán, ktorý potrebuje neustály prísun živín a liečiv pre jeho posilnenie, vyliečenie, nedostane sa k nemu dostatočná pomoc, čo si neuvedomujeme. Naše srdce sa vtedy snaží podať vyšší výkon a vysiľujeme si ho. Dochádza k zvýšeniu krvného tlaku, cievy sú napäté, strácajú svoju elasticitu, kôrnatejú a upchávajú sa. Mali by sme sa nad tým vážne zamyslieť a o cievy a srdce sa starať neustále. Inak nám to môže privodiť infarkt, porážku, trombózu. Táto naša nevedomosť alebo lenivosť spôsobuje to, že srdcovo cievne ochorenia sú na 1.mieste v príčinách úmrtnosti a smutne je to že veková hranica nám stále klesá.


Ak sa chceme problémom so srdcom vyhnúť, mali by sme sa pozrieť na našu životosprávu a vyhodiť z nej, alebo aspoň z veľkej časti obmedziť :

 • Fajčenie a alkohol
 • Nezdravú stravu
 • Nedostatok pohybu na čerstvom vzduchu
 • Stres


  Poďme sa pozrieť, čo nám naša matka príroda ponúka za zázračne bylinky na podporu srdca a očistu ciev.

  Nezabúdajme, že domáca liečba je len prevencia pri srdcovo cievnych ochoreniach, alebo iba pomocou pri odbornej liečbe!

  Je dôležité prebrať so svojim doktorom dlhodobé užívanie bylín pri kombinácií so silnými liekmi!


  1. Imelo biele

  Pomáha pri ťažkostiach aterosklerózy, odstraňuje vápenaté usadeniny v cievach. Zlepšuje krvný obeh a reguluje krvný tlak, znižuje ho. Už Hippokrates ocenil jeho účinky pri epilepsii a závratoch. Pravdepodobne to spôsobuje antihypertenzný účinok imela. Využíva sa ako prevencia srdcových a mozgových infarktov.

  -Výťažok by ste mali vždy pripravovať na studeno, vo forme macerátu. Jednu až dve čajové lyžičky dajte do studenej vody a nechajte lúhovať priemerne desať hodín. Imelo je mierne toxické a tieto látky sa nerozpúšťajú v studenej vode.

  2. Hloh obyčajný

  Považujeme ho za univerzálnu bylinu na srdce. Rozširuje naše cievy pre lepšie prekrvenie organizmu. Zvyšuje silu srdečnej pumpy, ale neovplyvňuje tým nepriaznivo tepovú frekvenciu. Treba vedieť, že jeho účinky sa objavujú až po niekoľkých týždňoch, preto ho treba užívať denne a dlhodobo.

  - Zalejeme 1–2 kávové lyžičky listov a kvetov štvrť litrom vody a necháme 15 minút lúhovať . Scedíme. Pijeme 3× denne po dúškoch. Kúra by mala trvať 4–6 týždňov.

  3. Ginkgo

  Z vývojového hľadiska patrí k najstarším stromom našej planéty. Látky ktoré obsahuje podporujú krvný obeh. Zvyšuje prekrvenie rúk a nôh, tkanív, orgánov a mozgu. Rozširuje veľké cievy, ale aj malé kapiláry. Vhodný je pre ľudí, ktorí majú cievy zanesené arterosklerotickými usadeninami. Jeho antioxidačné vlastnosti pomáhajú očistiť telo od odpadových splodín, čím spomalíme jeho starnutie a opotrebovanie. Znižuje riziko mŕtvice a infarktu. Eliminuje zrážanlivosť krvi. Pozor s ním pri nízkom tlaku, môže sa ešte znížiť a nemusíte sa cítiť dobre, vtedy sa odporúča piť radšej maté čaj.

  -1 kávovú lyžičku ginka zalejeme 2,5 dcl vriacej vody a necháme 5 - 8 minút vylúhovať v prikrytej nádobe. Čaj sa pijeme 2 krát denne.

  4. Srdcovník obyčajný

  Už jeho názov nám prezrádza, že táto rastlinka má niečo spoločné so srdcom. Účinkuje ako kardiotonikum, čiže ako podpora pri posilnení kontrakcií myokardu. Uľavuje pri srdečnej slabosti a pomáha pri angíne pectoris (je zvieravá, tlaková alebo pálivá bolesť za hrudnou kosťou v oblasti srdca).

  -1 kávovú lyžičku zalejeme 2 dcl vriacej vody. Necháme vylúhovať 15 minút. Pijeme ho 2-3 krát denne.

  5. Rozmarín lekársky

  Ak Vás ráno trápi nízky krvný tlak a sotva sa postavíte na nohy, pripravte si čajík z rozmarínu. Posilňuje nám krvný obeh a dokonca môže nahradiť aj kávu. Pomáha pri studených rukách a nohách.

  -Pol čajovej lyžičky zalejeme 250ml horúcej vody a necháme lúhovať 15 minút.

  Môžeme si pripraviť aj masť :

  5g rozmarínu vložíme do rozpusteného bravčového tuku. Najlepšie je ak si masť sami vyškvaríme. Necháme ho macerovať. Po dvoch dňoch je potrebné ho vo vodnom kúpeli rozpustiť, ale nevariť, neškvariť. Na 7mi deň ho znova vo vodnom kúpeli rozpustíme na telesnú teplotu a precedíme cez gázu. Poriadne to vyžmýkame, aby sme dostali čo najviac účinných látok. Ak nie ste fanúšikom bravčovej masti, kľudne použite ako tukový základ kokosový tuk, alebo kozmetickú vazelínu. Natiera sa v oblasti srdca pár krát za deň.

  6. Túžobník brestový

  Obsahuje množstvo flavonoidov medzi ktoré patrí najmä kvercetín, rutín a hyperosid. Všetky patria k silným antioxidantom, ktoré posilňujú cievy. Túžobník sa používa i pri spomalenom metabolizme.

  Túžobník brestový - vňať, 40g

  -Na šálku čaju 400ml potrebujete dve kávové lyžičky sušenej vňate. Necháme variť 5 minút. Denne môžete vypiť tri šálky čaju.

  7. Vŕba biela - kôra

  Jej účinky využívame ako prevenciu srdcového infarktu a na riedenie krvi. Kôra stromu nás ochráni pred vznikom trombózy a pôsobí preventívne proti vzniku mozgovej mŕtvice a ateroskleróze.

  - Na prípravu odvaru sa použijeme 1/2-1 kávovú lyžičku kôry, zalejeme 2 dcl vody. Necháme 3 minúty povariť. Pijeme sa 3-4 krát denne po 1 dcl odvaru.

  8. Púpava lekárska

  Keďže odvodňuje, pomáha riešiť problémy so zadržiavaním tekutín. Práve týmto účinkom zlepšuje prekrvenie a preto znižuje krvný tlak a podporuje látkovú premenu.

  - Na prípravu záparu použijeme 1 kávovú lyžičku drogy na 2 dcl vody. Necháme vylúhovať 10 minút. Pije sa niekoľkokrát denne.


  9. Praslička roľná

  Podobne ako púpava, aj praslička odvodňuje a tým pomáha pri srdcovo-cievnych ťažkostiach. Nepatrí práve medzi najchutnejšie bylinky, ale v ľudovom liečiteľstve má svoje neodškriepiteľné miesto.


  - 1 lyžička drogy sa zaleje 0,2 l vriacej vody. Doba vylúhovania je 10-15 minút v prikrytej nádobe. Pijeme ju 2-3 krát denne.

  10. Senovka grécka

  Cievy si môžeme prečistiť za pomoci senovky a to prípravou nápoja, ktorý užívame niekoľko týždňov.

  - Príprava pre senovku semená: Do pohára vody pridáte senovku. Obsah prelejete do hrnca, privediete do varu a povaríte cca. 5 minút. Nápoj necháte vychladnúť a môžete pridať med.

  - Príprava pre senovku mletú: 1 lyžičku drvenej senovky zalejte 0,25 l vriacej vody. Nechajte 10 minút odstáť a následne sceďte. Pije sa 1-2krát denne.


  Potraviny ktoré chránia srdce :

  V dobrej kondícii sa môžeme udržiavať aj pomocou vybraných druhov potravín. Existujú potraviny, koreniny a druhy zeleniny, ktoré obdobne ako bylinky pomáhajú udržať srdce a cievny systém v dobrej forme, buď ako prevencia alebo podporná kúra pri konkrétnych ťažkostiach. Mnohé z nich pomáhajú upraviť napr. hladinu cholesterolu a bránia tak zúženiu ciev a sťaženému prietoku krvi. Preto sa odporúča zaradiť do stravy:

  • Koreniny
  • Oleje
  • Pohánku
  • Avokádo
  • Ovsené vločky


  Kurkuma napomáha správnej cirkulácii krvného obehu a tým súčasne zabraňuje aj vzniku krvných zrazenín. Celkovo predchádza tvrdnutiu ciev – arteroskleróze, čo spôsobuje ukladanie tuku v stenách ciev.

  Škorica Vám pomôže udržať optimálnu hustotu krvi a hladinu krvného tlaku. Celkovo tak prispieva k ochrane srdca a ciev.

  Zázvor má protizápalové zloženie prispieva k znižovaniu LDL cholesterolu.

  Kajenské korenie obsahuje kapsaicín, čo je látka, ktoré spôsobuje pálivosť a má vplyv aj na znižovanie LDL cholesterolu a triglyceridov. Ich nadmerné množstvo v krvi totiž môže spôsobiť jej zahustenie a kôrnatenie ciev.


  Dôležitá je aj konzumácia kvalitných, za studena lisovaných olejov napr. ľanový, marhuľový a ľahko dostupný olivový olej. Keď si z konzumácie týchto olejov urobíte svoj každodenný rituál a doprajte telu polievkovú lyžicu oleja ráno, nalačno dostaví sa žiadaný efekt.

  Ľanový olej pomáha znižovať hladinu cholesterolu a bráni zhlukovaniu krvných doštičiek, čo znamená, že zabraňuje aj trombóze. Udržiava taktiež optimálnu krvnú cirkuláciu.

  Hroznový olej resp. olej z hroznových semienok, obsahuje proanthocyanidy, ktoré pomáhajú pri chronickej žilovej nedostatočnosti. Účinné sú aj pri praskaní cievok a pri kŕčových žilách.

  Rybí olej pomáha pri prevencií drobných zápalov v cievnom systéme a je jedinečným zdrojom omega-3 nenasýtených mastných kyselín.

  3-6-9 omega olej je ideálnou kombináciou za studena lisovaných rastlinných olejov s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín a omega 6 poly-nenasýteného tuku. Omega-3 mastné kyseliny (EPA – eikozapentaénová kyselina a DHA – dokozahexaénová kyselina) ovplyvňujú mnohé metabolické procesy v našom tele, udržiavajú správnu hladinu cholesterolu, podporujú činnosť mozgu.

  Kŕčové žily alebo hemoroidy trápia mnohých z nás, ak je to aj váš prípad, mali by ste pohánku pravidelne konzumovať. Pohánka produkuje rutín a ochraňuje ním svoje vlastné kapiláry, čo je vlastne jej cievny systém. A takto pôsobí rutín aj v našom tele. Posilňuje a spevňuje steny ciev a je prevenciou modrín. Túto obilninu by ste mali určite zaradiť do svojho jedálnička. Okrem rutínu obsahuje vitamíny, mineráli a aminokyseliny. Dostupná je ako celé zrná ale aj mletá. Je vhodná do polievok, šalátov, fašírok či na prípravu placiek. Neobsahuje lepok, takže je vhodná aj pre celiatikov.

  • Avokádo

  Vedeli ste, že avokádo je nielen chutné ale aj veľmi účinné v boji s vysokým cholesterolom a bráni tak kôrnateniu ciev? Obsahuje nenasýtené a teda zdravé mastné kyseliny, vitamín E a antioxidanty. Môžete si z neho spraviť rôzne nátierky a tak dodať telu už na raňajky čo potrebuje.

  Zdravé avokádové raňajky: Avokádo olúpte, vyberte kôstku, pretlačte vidličkou. Potom pridajte tvrdý syr alebo tofu. Ochuťte soľou. Dobrú chuť.


  Je všeobecne známe, že ovsené vločky patria k zdravému životnému štýlu. Obsahujú vlákninu, ktorá je dôležitá pre trávenie a tráviaci systém. Avšak vláknina pomáha aj v tom, že bráni v tvorbe cholesterolu. Preto pravidelná konzumácia ovsených vločiek, čo je cca. 300g denne, môže prispieť k výraznému poklesu cholesterolu v krvi až o 20%.  Za opomenutie stojí aj tzv. cievna gymnastika. Je to ľahký a krátky cvik, ktorý môžete aplikovať každý deň: Pred spaním si ľahneme na chrbát, kolmo zodvihneme ruku aj nohu na dve minúty, potom to isté spravíme s druhou rukou i nohou.

  Dovoľte ešte na záver, aby sme Vám pripomenuli, aké dôležité je mať zdravý cievny systém a cievy. Ony sú cestami, diaľnicami v našom tele, ktoré transportujú do všetkých orgánov krv, kyslík a potrebné živiny a vitamíny. Preto je priam nutné starať sa o ne, aj v prípade menšieho problému treba včas reagovať. Ako ste sa sami mohli dočítať, príroda nám dáva široké spektrum možností ako to spraviť a ostatné je už len na nás.

  Prajeme veľa zdravia.

  Váš team JUVAMED.